Jak zvládnout smyk

 

Že jste se se smykem v autě ještě nesetkali? Pak jste šťastný člověk. Ovšem
v tomto případě se nevyplatí sázet na to, jak skvělé řídící schopnosti máte. Stát se to opravdu může i profesionálovi. Ať už jste smyk zažili či nikoliv rozhodně se informujte. Na první pohled nevinný smyk může mít kolikrát i opravdu velice vážné následky. I kdyby se nejednalo o vaše pochybení při řízení vozidla. Žít s tím budete muset po zbytek vašeho života. Zde platí dobrá rada nad zlato.

Čím se řídit?

Je známo, že za smyk na silnicích ve vysokém procentu může právě řidič. Nejčastěji se tak stane při projíždění zatáčkou nebo křižovatkou. Přidáte-li k tomu kluzkou nebo namrzlou vozovku máte v mnohých případech dopravní nehodu na světě.

Na výběr máte z možností naučit se smyk zvládat v praxi při tréninku, pod dohledem zkušeného instruktora za různých podmínek, v různých situacích či na polygonu. V tomto ohledu se vyplatí investovat svůj čas a peníze do takovýchto aktivit. Získané zkušenosti budou k nezaplacení. A později vám nebo někomu druhému mohou doslova zachránit život.

POZOR!  Vsaďte na správné obutí! V každém případě je potřeba mít auto pojištěné kvalitními pneumatikami přizpůsobené ročnímu období. To znamená v létě letními pneumatikami a v zimě zimními s výrazným vzorkem. Například: Auto, opatřené zimními pneumatikami, zabrzdíte při rychlosti 50km/h průměrně o 24 metrů dříve než letní na kluzké či zamrzlé vozovce.

Jak na to?

Pro začátek vám pomůžeme se zorientovat:

Zvládání smyku přední nápravy (vozidlo nezatáčí dostatečně). Jedná se o takzvaný nedotáčivý smyk. Je třeba ubrat plyn. Rozhodně v žádném případě nepoužívejte brzdu. Abyste vůz udrželi na silnici, vyrovnávejte směr pouze pomocí volantu. Pamatujte! Sešlápnutou spojku držte do té doby, než se vám podaří smyk ovládnout a vyrovnat.

Druhým typem je, když se auto otáčí kolem své osy tzv. „hodiny“. Smyk nazývaný jako přetáčivý smyk. Zde musíte opět ubrat plyn a taktéž nikdy nebrzdit. Tady platí, abyste udrželi automobil na silnici je potřeba točit volantem proti směru ujíždějící zadní části.

Třetí a zároveň poslední typ smyku je nazývám brzdným. Nejčastěji se s ním můžete setkat při dobrzďování před překážkou. Při něm držte volant rovně a nešlapejte na brzdu agresivně. Tím způsobíte smyk zbytečně. Pokud se objekt nachází v delší vzdálenosti, přibržďujte klidnějším tempem.

 

Rozhodně doporučujeme mimo naše rady i zakoupení opravdu velmi kvalitních pneumatik a využití škol smyku, které vás naučí zvládání smyků v praxi. Každý by měl být připraven, aby nebyl nemile překvapen, když se v této situaci ocitne. Chraňte nejen svůj život, ale i životy druhých.